CSS Nedir? CSS Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

CSS Nedir? CSS Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

 

CSS Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır ?

CSS aslında bir sitenin kıyafetidir diyebiliriz. Siteye stil, renk ve görsel katarak hem ziyaretçiye çok daha hoş bir görünüm sunar hem de kodlama yapısının daha anlaşılır olmasını sağlar. CSS kullanarak basit hamleler ile sitenizdeki birçadequate görsele veya renklere müdahale edebilirsiniz.

CSS Nasıl Ortaya Çıktı ?
CSS ortaya çıkmadan çadequate önce HTML ile bir yola çıkıldı. HTML ile sadece alt etiketler ile işlem yapılıyordu fakat çoğu net sitesi için tasarım hep sorun oluyordu. Doğru tag ve etiketleri bulmak hem zaman kaybı yaratıyor hem de yeteri kadar tatmin etmiyordu.

HTML 4.Zero advertımı atıldı ve four.Zero sürümü ile birlikte CSS denilen yapı bizlere ulaştı. CSS ile birlikte artworkıokay etiketlere biçim vermek ve yönetmek çok daha kolay oldu. 1994 yılında ilk CSS taslağı Chicago’da bir internet konferansında sunuldu ve ilk advertım atılmış olmuştu.

CSS Gelişimi ;
1996 Yılında CSS’i  ilk destekleyen tarayıcı net Explorer v3 olmuştur. Ardından Netscape Navigator v4 ve daha sonrada diğer tarayıcılar destek vermeye başlamıştır. Şuanda Kullanılan CSS3 ise CSS’in son versiyonudur ve HTML five’in getirmiş olduğu zorunluklar ile birlikte ortaya çıkmıştır. Birçgood enough köklü güncelleme ile gelen CSS3,  colour özellikleri, background özellikleri, border özellikleri ve yazı tipi özellikleri gibi detaylarda yenilikler ortaya çıkardı.

Sorduğun soruya umarım yanıt almışsındır. Aşağıya yorum yaparak eklemek istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu konu hakkında merak ettiğiniz başka birşey varsa yazsorcom instagram hesabımızdan veya canlı destek üzerinden yazabilirsiniz.